Cvičením a stravou pro novou energii a sílu!

Studio Zdravého životního stylu - Petry Školové

« Zpět na Blog

Proč cvičit zdravě

Trénink, který ničí tělo! Aneb jak cvičit zdravě.

Cvičit zdravě se vyplatí nejen u těch, kteří s pohybem začínají, ale i u dlouholetých sportovců.

Sportovní trénink Petra Kanovová

Cvičit zdravě neznamená tvrdě trénovat

...ale je to i určitý druh relaxace. Pokud se soustředíte pouze na správné provedení cviku, člověk zapomene na starosti všedního dne, odpočine si, obnoví síly a cvičení ho nabije novou energií.

Často se ovšem můžeme setkat s tzv. "bezmyšlenkovitým" cvičením. Tím myslíme styl trénovaní (cvičení), při kterém se nesprávně zatěžují, až přetěžují určité části těla (svalů). Toto přetížení svalů, může vést ke svalovým nerovnostem. Následně dochází i k většímu opotřebení pohybového aparátu, hlavně nosných kloubů (kolena, kyčle…) a meziobratlových plotének. Nejčastěji přetížená část těla jsou záda, kde můžete pociťovat ztuhlost a bolest. Člověk se začne hrbit a tím i špatně dýchat, to většinou vede k únavě a menší motivaci k dalšímu tréninku či cvičení. Při hrbení se povolují břišní a hýžďové svaly, které se většina snaží posílit. Bohužel klasické cviky na hýždě ještě více přetěžují záda a to konkrétně bederní oblast zad a problém se tak prohlubuje.

Do toho klasické cviky (sedy - lehy) na posílení břišních svalů nepomáhají kompenzovat přetížené zádové svaly. Pokud někdo špatně zatěžuje břišní svalstvo, může vzniknout takzvaná diastáza (rozestup) přímého břišního svalu a tím břicho neposkytuje zádům ani orgánům správnou oporu. Tento jev v pokročilejším stádiu uvidíte, i když břišní sval není v zátěži např. u některých kulturistů nebo žen po porodu ("vypouklé břicho" a mezera uprostřed břicha). U někoho špatné posílení břišních svalů nemusí dojít až do stádia rozestupu, ale břicho se neoplošťuje, což je asi to, po čem každý touží.

Když člověk cvičí správně

...tudíž zdravě, svaly se mu utvářejí rovnoměrně a nevznikají svalové dysbalance (nerovnosti). Zdravé cvičení se tak stává efektivnějším v tom smyslu, že jsou viditelné změny. Konkrétně třeba ploché bříško, dlouhé štíhlé svaly a vzpřímenější stoj. Například pokud stojíme správně vzpřímeně, odchází bolestivost zad a člověk se tak cítí dobře a spokojeně. Samozřejmě neodchází jen bolest v zádech, ale i v jiných partiích těla (hlava apod.). Když máte správně srovnané tělo, vše funguje jako dobře seřízený stroj a tím předcházíte poruchám pohybového aparátu, jako jsou např. vertebrogenní poruchy (poruchy páteře).

Důležitým prvkem ve zdravém cvičení je utvořit správné pohybové vzorce tak, aby tělo fungovalo dobře a nebylo přetěžováno. Správné pohybové vzorce se mohou utvářet pomocí funkčních cviků s vlastním tělem nebo za využití pomůcek (Thera bandy, TRX, Kettlebell, atd.), tím si tělo fixuje správné pohyby. Poté dokáže člověk využít své tělo nejen v tělocvičně či při sportovním výkonu, ale i v běžném životě, bez toho, aniž by si něco udělal. Pokud se naučíme vnímat své pohybové návyky, tak se budeme postupně rovnat a tělo se nám odmění. ☺ Například tím, že se klouby začnou zatěžovat rovnoměrně a tudíž jejich "životnost" prodloužíme.

Zprvu je dobré mít k sobě někoho, kdo vám se základy zdravého cvičení pomůže. Důvodů je hned několik, člověk, ať už začátečník nebo pokročilý sportovec sám sebe nevidí a zrcadlo může být zkreslující. Hlavně odborný dohled vás navede do nejsprávnějšího postavení a cvik bude proveden o to pečlivěji (tedy zdravěji a to přeci jde ☺).

Pokud si srovnáte benefity správně prováděného (zdravého) cvičení s protiklady bezduchého cvičení, rozdíly jsou opravdu markantní. Nemyslíte?

Petra

Sociální sítě RZ

Petra Školová - Linkedin Rozvoj zdraví - Facebook Rozvoj zdraví - YouTubePetra Školová Instagram

Darujte dárkové poukazy

Dárkový poukaz

 

Darujte svým nejmilejším neotřelý dárek…

Dárkový poukaz lze zakoupit na všechny služby: cvičení, výživové poradenství nebo komplex (výživa + cvičení).

Dárkový poukaz - Rozvoj zdraví

Dárkový poukaz si můžete objednat přes kontaktní formulář nebo na čísle 732 639 466.

Poukaz je možné vyzvednout osobně na Palackého 356/7, Tábor nebo vám poukaz zašleme poštou na vámi uvedenou adresu.